گزارش هکاتون شهرهوشمند به همراه آلبوم تصاویر

گزارش هکاتون شهرهوشمند به همراه آلبوم تصاویر
نویسنده: مدیر سایت ۳۱ تیر ۱۳۹۸

هکاتون شهرهوشمند

شتابدهنده دیموند از تاریخ 27 الی 29 تیرماه، هکاتون شهرهوشمند را با همکاری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و تهران هوشمند، در نمایشگاه الکامپ، سالن 25A برگزار کرد.

هکاتون یک مسابقه 3 روزه است که تیم های شرکت کننده، فرایند ایده پردازی، ساخت محصول و ارائه به داوران را در این مدت با کمک منتورها انجام می دهند. اگر علاقمند هستید، ویدیوی “هکاتون چیست” را از این لینک ببینید.

موضوع اصلی ایده پردازی تیم ها، بر روی API های ارائه شده توسط تهران هوشمند بود تا محصولی برای استفاده از این API ها ساخته شود. حوزه های اصلی شامل ساختمان و مسکن، حمل و نقل و ترافیک، اطلات جغرافیایی و آب و هوایی، خدمات شهری، اطلاعات جمعیتی و پسماند هستند.

در این هکاتون ما میزبان 24 تیم استارتاپی، 21 منتور و 83 نفر شرکت کننده بودیم که از این تعداد، 18 تیم به مرحله ارائه در اختتامیه راه یافتند.

برنامه 3 روز رویداد:

روز اول هکاتون به ایده پردازی، تیم سازی و آشنایی بیشتر با فرایند رویداد گذشت، با این حال عده ای با آمادگی بیشتر از روز اول به ساخت محصول پرداختند. در این روز ما از حضور منتورهای محترم، آقایان هومن هوشیاری، محمد گرویی، روزبه شاهرخی، علیرضا مروج، محسن وزیری، هادی ابن الدین حمیدی، کمک گرفتیم. همچنین 4 منتور فنی و در حوزه APIها از تیم تهران هوشمند و 4 منتور حوزه کسب و کار از تیم دیموند، در تمام طول دوره هکاتون در کنار تیم ها بودند. در فرایند ایده پردازی با کمک منتورها، نحوه استفاده از APIها و کاربردپذیری محصولات مورد بررسی قرار گرفت.

روز دوم فرایند ساخت محصول جدی تر شد و تیم ها تمام وقت مشغول برنامه نویسی و تکمیل بوم کسب و کار خود بودند. در این راستا منتورهایی که در حوزه های فنی و ساخت محصول تخصص داشتند، به تیم ها کمک شایانی کردند. آقایان هادی ابن الدین حمیدی، ایمان قصر فخری، محمدمهدی عابدی، داوود تراب زاده، آرمان صفایی، محمد گرویی، محمدتقی کریمی، میلاد مهرآرام و مانوئل اوهانجانیانس، در روز دوم مسابقه در کنار تیم ها بودند. در این روز میزبان جناب آقای فرجود، رئیس سازمان فناوری ارتباطات و اطلاعات شهرداری تهران بودیم که از تیم ها و فضای رویداد بازدید به عمل آوردند. همچنین نمایندگانی از شهرداری های شهرستان ها نیز از این سالن و فعالیت تیم ها بازدید کردند.

روز سوم هکاتون تا ظهر به تکمیل محصول و تا ساعت 14، به تکمیل محتوای ارائه تیم ها اختصاص یافت. اختتامیه رویداد ساعت 15 و با حضور 6 داور و مهمانانی از شرکت های همکار دیموند که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری در حوزه شهرهوشمند بودند برگزار شد. در این روز میزبان منتورهای تخصصی حوزه ارائه به سرمایه گذار و شهرهوشمند، آقایان پرهام خلیلی، محمد گرویی، محمدتقی کریمی بودیم.

پیش از اختتامیه، جناب آقای حناچی، شهردار محترم تهران از سالن 25A بازدید کردند و کار تیم های شرکت کننده را از نزدیک بررسی نمودند. همچنین جناب آقای پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و جناب آقای قنادان، رئیس سازمان تاکسیرانی نیز با تمام تیم ها صحبت کردند و در راستای اهداف پروژه تهران هوشمند، راهنمایی های موثری به آن ها ارائه نمودند.

اختتامیه رویداد:

اختتامیه رویداد هکاتون شهرهوشمند با پخش فیلم کوتاهی از فعالیت تیم ها در 3 روز گذشته آغاز شد. 18 تیم در 2 دقیقه محتوای کار خود را ارائه دادند و 6 داور در 3 دقیقه برای هر تیم، سوالاتی را از آنان پرسیدند و طبق چک لیستی که شامل تمام جنبه های فعالیت آن ها بود، امتیازدهی را انجام دادند.

داوران این رویداد آقایان احمدرضا مسرور، مدیرعامل شتابدهنده دیموند، دکتر فرهاد توکل همدانی، مدیر اجرایی دبیرخانه و مرکز تهران هوشمند، کاوه یزدی فر، فعال در حوزه کارآفرینی و شهر هوشمند، دکتر مختاری نیا از شرکت همراه اول، امیرحسین مردانی از شرکت آریا همراه و دکتر جهانگرد بودند. همچنین معماری فنی تیم ها پس از ارائه توسط قائم مقام شتابدهنده دیموند، آقای امید ظریف پور بررسی و جداگانه امتیازدهی شد.

حوزه فعالیت تیم ها:

حوزه کاری تیم ها به طور خلاصه شامل: سامانه هشدار سریع آب و هوا، سامانه هوشمند خدمات شهری، پس انداز هوشمند هزینه های خودرو، پلتفرم پیشنهاد بهترین مسیر از هرجا به هرجا، کشاورزی روی پشت بام منازل، رزور جای پارک، حوزه ساخت و ساز و مسکن، حوزه سبک زندگی، حوزه پرداخت حمل و نقل عمومی، حوزه مسکن، سرویس حمل ونقل اشتراکی سفر در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا، سامانه سند دیجیتال، معرفی خدمات شهری براساس موقعیت مکانی، داشبورد مدیریت فایل و تحلیل دیتا برای مشاوران مشارکت در ساخت و ترمیم بافت های فرسوده، سامانه مشارکت شهروندی، مدیریت هوشمند الگوی رفتاری شهروندان، پلتفرم مزایده محور عرضه مستقیم محصولات کشاورزی به خریداران عمده، شهروند هوشیار

بنا شد نفرات برتر این مسابقه که به ترتیب: 10 ، 8 و 5 میلیون جایزه نقدی و جوایز غیرنقدی از جمله تسهیلات و امکان همکاری با شهرداری و سازمان های مرتبط را دریافت می کنند، در رویداد بزرگتری در سازمان فاوا، اعلام شوند.

در پایان، تلاش تیم های شرکت کننده، آموزش و راهنمایی های بی شاعبه منتورهای محترم و همکاری تیم اجرایی شتابدهنده دیموند، تهران هوشمند و فاوا، شایان تقدیر و سپاس است.اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved