فعالان اکوسیستم کارآفرینی؛ این روزها همه آنلاین می‌شوند! شما چطور؟

نویسنده: مدیر سایت ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

دیموندلب، در این مسیر همراه شماست!

 

در عصر کرونا و در دنیای آنلاین شده امروزی، بیشترین تغییرات در حوزه کسب و کار به وجود آمده و سرعت دستیابی به اطلاعات، محصولات و خدمات را بالا برده است؛ بر همین اساس تمایل به ایجاد شغل در بستر فضای مجازی روز به روز در حال گسترش است. به گفته سخنگوی اتحادیه کشوری کسب ‌وکارهای مجازی، در گذشته پیش‌بینی می‌شد که ۷۰ درصد کسب کارها طی ۶ تا ۷ سال آینده وارد فضای آنلاین شوند ولی شیوع کرونا باعث شد تا این زمان به ۲ تا ۳ سال کاهش یابد.

در این بین، شتابدهنده‌های کسب و کار که خود مدعی حمایت از نوآوری و تغییر هستند، تا چه حد خود را با شرایط تطبیق داده و مخاطبان خود را نا‌امید نکرده‌اند؟ کدام یک از خدمات شتابدهنده‌ها نیاز به به‌روز شدن و مطابقت با نیازهای امروزی کسب و کارهای استارتاپی دارد؟

لوگو دیموندلب

 

خدمات آموزشی استاندارد، نقش گم‌شده شتابدهنده‌ها

از بین تمام خدماتی که شتابدهنده‌های کسب و کار به مخاطبان خود و به ویژه کسب و کارهای استارتاپی ارائه می‌کنند، شاید هیچ یک به اندازه آموزش درست و استاندارد آن هم در شرایط امروزی اکوسیستم استارتاپی ایران حیاتی و مهم نیست.

در اغلب شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری، متاسفانه آخرین نکته‌ای که در زمان شکل‌گیری به آن توجه می‌شود – بعد از انتخاب بهترین لوکیشن، بهترین دکوراسیون، بهترین تیم اجرایی و حتی تأمین بیشترین سطوح حمایت مادی – موضوع طراحی خدمات استاندارد و اصولی آموزشِ راهاندازی و رشد کسب و کار است. موضوعی که سبب شده حتی بسیاری به اشتباه، «فرآیند شتابدهی» را در ایران مدلی ناکارآمد و پر ریسک قلمداد کنند!

چرخی که هربار از نو اختراع می‌شود!

در بهترین حالت، اگر شتابدهنده‌ای هم به فکر طراحی خدمات استاندارد آموزشی بیافتد، مسیر ساده‌ای در پیش رو نخواهد داشت. برگزاری دوره‌های مفید آموزشی حضوری یا آنلاین، تشخیص مدرسان و منتورهای حرفه‌ای از منتورنماها، ارائه خدمات منتورشیپ اصولی (و نه گمراه کننده!)، معرفی منابع درست و معتبر مطالعاتی و … خدماتی نیستند که به سادگی و بدون تجربه و دانش کافی در یک شتابدهنده قابلیت ارائه داشته باشند.

به ویژه در شهرستان‌ها که دسترسی به امکانات و افراد متخصص در حوزه آموزش کارآفرینی بسیار محدودتر بوده و این موضوع در کنار محدودیت‌های مالی امروزی، شرایط را برای ارائه خدمات مناسب آموزشی سخت‌تر کرده به طوری که اغلب در نهایت بیشترین آسیب را جوانانی متحمل خواهند شد که هزینه اختراع چندین و چندباره چرخ آموزش کارآفرینی در هر شتابدهنده را، از جوانی و عمر خود پرداخت می‌کنند!

 

دپارتمان آموزش شتابدهنده دیموند

به عنوان اولین و با سابقه‌ترین شتابدهنده ایرانی، گروه گسترش نوآوری دیموند از بدو تأسیس خود در سال 1393، در کنار برگزاری رویدادهای ترویجی یا سرمایه‌گذاری مختلف، هیچگاه از حوزه آموزش غافل نبوده و همواره با احصاء نیازهای اکوسیستم ایران و در نظر گرفتن اولویت‌های اساسی این فضا، اقدام به برنامه‌ریزی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی نموده است.

مخاطبان این برنامه‌های آموزشی، نه تنها بیش از 4 هزار ایده‌پرداز و استارتاپ مراجعه‌کننده به دیموند یا  380 تیم وارد شده به فرآیند شتابدهی این شتابدهنده؛ بلکه کلیه دانشجویان، فعالان اکوسیستم کارآفرینی، بنیانگذاران استارتاپ‌ها و سایر علاقه‌مندان بوده‌‌اند.

برآیند این تجربیات در حوزه آموزش کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‎وکارهای استارتاپی، در نهایت منجر به شکل‌گیری دپارتمان آموزش شتابدهنده دیموند و پس از آن برند آموزشی این شتابدهنده (یعنی دیموندلب) گردید.

 

دیموندلب؛ از ابتدا تا امروز

دپارتمان آموزش دیموند، از اواخر سال 97 و پس از بررسی‌های فراوان با تدوین مدل آموزشی کاملاً هدفمند و الگو برداری از نمونه‌های موفق خارجی، برای اولین بار در کشور اقدام به ارائه راه حل در زمینه آموزش کاربردی راه‌اندازی استارتاپ در قالب پروژه آموزشی دیموندلب (DMOND Innovation Lab یا به اختصار DMONDLab) نمود. فلسفه شکل‌گیری این برند مشابه فلسفه شکل‌گیری آزمایشگاه‌های نوآوری نوین دنیا نظیر آزمایشگاه نوآوری هاروارد(Harvard innovation lab) و با تاکید بر آموزش عملی و کاربردی مهارت‌های کارآفرینی و استارتاپی بود.

اولین کمپ آموزشی دیموندلب تحت عنوان «بوت کمپ طراحی محصول استارتاپی» در بهار 98 به کمک برترین اساتید و منتورهای استارتاپی کشور و با همراهی شرکت‌های همکار دیموند، در طول 6 هفته برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی شد. علاقه‌مندان به حضور در این بوت کمپ، پس از ثبت‌نام و عبور از فیلترهای دانشی-انگیزه‌ای اولیه، می‌توانستند با هزینه‌ای مختصر یا به صورت بورسیه 100 درصدی در این بوت کمپ شرکت کنند. این افراد علاوه بر دریافت مجموعه‌ مناسبی از مهارت‌های نرم و سخت استارتاپی، فرصت داشتند تا با تیم‌سازی و ایده‌پردازی در طول بوت کمپ، بر روی ایده استارتاپی خود یا ایده‌های مطرح شده از سوی تیم سرمایه‌گذاری دیموند و همکاران دیموند، مشغول به فعالیت شده و آموخته‌های خود را در حوزه عملیاتی محک بزنند.

 

همه می‌دانیم که در دانشگاه مهارت‌های اولیه را در اختیار ما قرار می‌دهند ولی نه لزوما تمام چیزی که برای ادامه مسیر و یافتن شغل مناسب یا کارآفرینی نیاز داریم. از همین رو؛ تجربه موفق کمپ اول دیموندلب، منجر به برنامه‌ریزی و اجرای کمپ دوم در پاییز 98 این بار به شکلی تخصصی‌تر و به مدت نزدیک به 2 ماه شد.

در دوره دوم کمپ دیموندلب که در اصل تلفیقی از سه بوت‌کمپ آموزشی مجزا و موازی در حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ، طراحی رابط و تجربه کاربری و برنامه نویسی بود، متقاضیان پس از ثبت‌نام و البته ارزشیابی‌های مهارتی و استعدادی پایه، فرصت حضور رایگان یا با هزینه معقول در هر یک از کمپ‌های تخصصی گفته شده را پیدا می‌کردند. از جمله مهمترین مولفه‌های این دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرصت ورود برابر به دوره برای افراد با استعداد، فارغ از سطح مالی افراد.
  • ارائه مهارت‌های نرم در روزهای مشخص در هفته برای همه شرکت‌کنندگان کمپ‌های تخصصی مختلف با هدف آشنایی و تیم سازی این افراد و در نهایت کمک به شکل گیری احتمالی کسب و کارهای استارتاپی.
  • تمرکز آموزش‌ها و پروژه‌های دوره بر چالش‌های واقعی موجود در بازار کار.
  • همکاری با شرکت‌های تپسی، تپسل و یکتانت و سایر شرکت‌های سطح اول کشور در زمینه طراحی پروژه‌های عملی و واقعی طول دوره و همچنین بهره‌گیری از آموزش‌های اساتید و مدیران ارشد این مجموعه‌ها.
  • کمک به استخدام یا کارآموزی شرکت‌کنندگان در شرکت‌های فناور سطح اول کشور از طریق به اشتراک گذاری رایگان نتایج پروژه‌ها، تست‌های شخصیت و سایر اطلاعات شرکت کنندگان با بیش از 100 تیم منابع انسانی شرکت‌های برتر.
  • تقدم موضوع آموزش و کسب مهارت از طریق پروژه‌های عملی، کارآموزی یا حتی استخدام بر کارآفرین شدن افراد تازه‌کار در ابتدای مسیر.

 

پس از پایان دوره دوم کمپ‌های دیموندلب، بازخوردهای مفیدی از شرکت‌کنندگان در زمینه نقاط قوت و ضعف سیستم آموزشی طراحی شده در این دو بوت کمپ دریافت شد. از سوی دیگر با توجه به درخواست‌های متعدد افراد علاقه‌مند از سایر نقاط کشور برای دریافت آموزش‌های مشابه، تیم دیموندلب بازطراحی خدمات خود و برنامه‌ریزی برای ورود به حوزه آموزش آنلاین کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ البته به شکلی کاملاً استاندارد و منطبق بر نیازهای امروزی اکوسیستم کارآفرینی ایران را اولویت اصلی خود قرار داد.

 

تولد مرجع آموزش کارآفرینی ایران

پس از طی مراحلی که بیان شد، از زمستان 98 تحقیقات وسیعی در زمینه سرفصل‌های آموزشی مورد نیاز و محصولات قابل ارائه در این حوزه انجام شد که نتیجه آن مشخص شدن بیش از 130 سرفصل آموزشی استاندارد در 8 دسته موضوعی و طراحی 4 محصول آموزشی منطبق بر این سرفصل‌های مصوب و در نتیجه آن تولد اولین مرجع آموزش کارآفرینی کشور گردید.

حوزه‌های تخصصی تحت پوشش برنامه آموزشی دیموندلب بر اساس استاندارد بیان شده، شامل موارد زیر هستند:

دیموندلب

اکنون رسالت دیموندلب گسترش دانش راه‌اندازی کسب‌وکار و کمک به پیشرفت ایران عزیز از طریق ارائه آموزش‌های باکیفیت و تخصصی کارآفرینی است. در دیموندلب، مجموعه کاملی از هرآنچه یک کارآفرین یا کسب‌وکار استارتاپی برای آغاز راه نیاز دارد آموزش داده خواهد شد.

 

محصولات آموزشی دیموندلب

در بررسی‌های انجام شده، مشخص شد هر گروه از مخاطبان اکوسیستم استارتاپی ایران نیازها و تمایلات خاص خود را دارند که از همین روی، سعی شد تا با تنوعی از محصولات مختلف آموزشی بتوان سرفصل‌های آموزشی استاندارد بیان شده را به مخاطبان منتقل نمود. این محصولات عبارتند از:

  • درسنامه‌های رایگان

اولین و پایه‌ترین محصول آموزشی دیموندلب، درسنامه‌های منطبق بر استاندارد آموزشی بیان شده و با هدف ارائه مبانی کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ به صورت متن و پادکست و البته به طور کاملا رایگان است. درسنامه‌های رایگان دیموندلب توسط تیم تخصصی محتوا تولید و ویراستاری شده و پس از تایید اساتید و منتورهای برتر کشور و با درج نظرات ایشان در هر درسنامه منتشر می‌شوند.

این محصول علاوه بر اینکه عدالت آموزشی مد نظر دیموندلب را تا حد خوبی در سطح کشور برآورده می‌کند، می‌تواند به عنوان مرجعی معتبر و مستند در اختیار عموم علاقه‌مندان به کارآفرینی قرار گیرد.

 

  • وبینارهای تعاملی

با مشخص بودن سرفصل و طرح درس مربوط به هر موضوع آموزشی از بین 130 سرفصل بیان شده و دارا بودن شبکه گسترده منتورها و اساتید نتیجه بیش از 6 سال فعالیت دیموند در سطح اول آموزش کارآفرینی کشور، دیموندلب وبینارهای تعاملی را بر اساس نیاز مخاطبان خود یا همکاران سازمانی نظیر دانشگاه‌ها، مراکز رشد و نوآوری و … به عنوان یکی دیگر از محصولات خود ارائه می‌نماید. در دوران کرونا این محصول جایگزین کمپ‌های حضوری سابق دیموندلب و با هدف خلق تجربه‌ای مشابه طراحی شده است.

 

  • دوره‌های ویدئویی آنلاین

بر اساس هرم یادگیری ادگار(Edgar) دیدن و شنیدن در کنار تصویر سازی و پرسش و پاسخ، می‎‌تواند بیش از نیمی از مسیر تثبیت آموزش را پوشش دهد. از همین رو، دیموندلب به عنوان یکی از محصولات آموزشی خود به آماده سازی دوره‌های ویدئویی استاندارد مطابق با سرفصل‌های مصوب بیان شده پرداخته است.

این محصول در استودیوی دیموندلب ضبط و تدوین شده و به تدریج در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. مدرسان این دوره‌های ویدئویی که همگی از اساتید و فعالان سطح اول اکوسیستم کارآفرینی هستند، مطالب را به زبانی ساده و قابل فهم بیان کرده و تا حد امکان با استفاده از بیان نمونه‌های عملی و کاربردی و یا ارائه پروژه و تکالیف در خلال دوره، آموزش را از حالت یک طرفه به آموزش تعاملی تبدیل می‌کنند.

 

  • خدمات منتورشیپ و مشاوره آنلاین

لازم به یادآوری نیست که تجربه یک دارایی بسیار گران قیمت است؛ به خصوص برای کسانی که پا به عرصه مخاطره‌آمیز کارآفرینی می‌گذارند و یا در صدد نوآوری و خلق ارزش‌های جدید هستند.

علیرغم دغدغه‌مندی اکثر فعالان اکوسیستم کارآفرینی ایران در زمینه انتقال تجربه، اغلب افرادی که در زمینه کسب و کار و کارآفرینی تجربیات و سوابق ارزشمندی دارند، درگیری و مشغله زیادی داشته و کمتر زمانی را می‌توانند به طور منظم و مشخص برای راهنمایی و منتورشیپ افراد تازه کار در برنامه خود بگنجانند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای علاقه‌مندان به کارآفرینی در این زمینه، در دسترس نبودن مشاوران و منتورهای خبره و به عکس فراوانی افراد کم تجربه و یا با دانش غیر تخصصی در حوزه منتورشیپ و مشاوره است.

دیموندلب با درک این چالش و با هدف تکمیل فرآیند آموزشی خود، این امکان را فراهم کرده تا افراد بتوانند از منتورها و مشاوران با تجربه سطح اول کشور که چندین سال سابقه آموزش و کار در این حوزه را دارند مشاوره آنلاین گرفته و از تجربیات آن‌ها در این زمینه استفاده کنند. واضح است که هماهنگی و برنامه ریزی ارائه اصولی این محصول با توجه به چالش‌های گفته شده، امر دشواری است که دیموندلب توانسته است با همراهی و لطف منتورهای خود در این زمینه گام‌های بزرگی برداشته و رضایت مخاطبان خود را جلب نماید.

 

پلتفرم دیموندلب

بستر ارائه تمامی محصولات آموزشی بیان شده، پلتفرم تعاملی دیموندلب به آدرس dmondlab.com   است.

در این بستر تا این لحظه بیش از 70 درسنامه تخصصی در دسته‌های مختلف ارائه شده، چندین وبینار آموزشی یا ترویجی به درخواست مجموعه‌های مختلف از طریق سامانه آنلاین تعاملی آن برگزار شده و امکان مشاهده سوابق بیش از 50 منتور و مشاور خبره کسب و کار و درخواست جلسه مشاوره و منتورشیپ با هر یک مهیا شده است. دوره‌های ویدئویی نیز با کمک برترین اساتید و منتورهای سطح کشور در حال ضبط و آماده‌سازی است که برخی از آن‌ها هم اکنون در پلتفرم دیموندلب در دسترس بوده و سایر دوره‌ها نیز به مرور در حال تکمیل هستند.

نکته مهم این است که تمامی این محصولات در پلتفرم دیموندلب بر اساس استانداردهای آموزشی بیان شده و در 8 دسته موضوعیِ بیان شده و در بیش از 130 سرفصل آموزشی قابلیت ارائه خواهند داشت.

 

اعتبار آموزشی دیموندلب، راهکار سازمانی آموزش کارآفرینی

با توجه به استقبال موسسات، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و همچنین سایر مراکز آموزش کارآفرینی کشور، دیموندلب از ابتدای راه همواره به فکر بهبود ارائه خدمات خود به این دسته از مخاطبان بوده است.

از همین رو، در پلتفرم آموزشی تعاملی دیموندلب، قابلیتی تحت عنوان اعتبار‌‌‌آموزشی در نظر گرفته شده است. به این صورت که ارگان‌ها و موسسات مختلف می‌توانند پس از عقد تفاهم نامه همکاری با دیموندلب، بسته به نیاز خود با انتخاب سرفصل‌های آموزشی مورد نظر از بین ده‌ها سرفصل آموزشی مصوب و با ارائه اعتبار آموزشی مشخص به هریک از مخاطبان و یا کارمندان خود امکان بهره‌مندی این عزیزان از محصولات متنوع دیموندلب(شامل دوره‌های ویدئویی، وبینارهای تعاملی یا مشاوره و منتورشیپ اختصاصی) را ایجاد نمایند.

در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره تماس 02188014380 (روابط عمومی دیموندلب) ارتباط بگیرید.

 

چشم انداز شتابدهی کسب و کارهای استارتاپی

با توجه به پتانسیل‌های آموزشی دیموندلب، شتابدهنده دیموند در حال حاضر اولین چرخه شتابدهی آنلاین خود را با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی دیموندلب شروع کرده و رویای دریافت خدمات شتابدهی برای راه‌اندازی استارتاپ را برای همه افراد در سرتاسر ایران به واقعیت تبدیل نموده است. در شتابدهی آنلاین دیموند تمامی خدمات از طریق پلتفرم تعاملی دیموندلب (دپارتمان آموزش دیموند) ارائه می‌شود. همچنین دیموندلب امروز این آمادگی را دارد تا با دیگر شتابدهنده‌ها، مراکز نوآوری و مراکز رشد نیز در این زمینه همکاری داشته و خدمات خود را در سطح وسیع‌تری ارائه نماید.

در این زمینه نیز تیم روابط عمومی دیموندلب، همواره پذیرای پیشنهادات همکاری از سوی مراکز مختلف فعال در اکوسیستم ایران بوده و آمادگی دارد تا با سفارشی‌سازی هر یک از محصولات خود، خدمات مناسبی به مجموعه‌های مختلف در زمینه پیاده‌سازی فرآیندهای شتابدهی ارائه نماید.

تیم دیموند

تیمی به وسعت ایران

دیموندلب تیمی با تجربه و حرفه‌ای از دل اکوسیستم کارآفرینی ایران است، که با تلفیق تجربه شتابدهنده دیموند با نوآوری و خلاقیت نیروهای جوان و با انگیزه توانسته‌است گامی هرچند کوچک در راستای اعتلای دانش کارآفرینی کشور عزیزمان ایران بردارد. امروز در دیموندلب بخش‌های مختلف نظیر آموزش، تولید محتوا، روابط عمومی و … همه با هدف واحد در زمینه پیاده سازی آرمان عدالت آموزش کارآفرینی در کشور فعالیت می‌کنند.

در زمینه تکمیل تیم مدرسین و منتورها نیز، دیموندلب علیرغم توجه به همکاری با برترین‌های اکوسیستم کارآفرینی ایران که بسیاری در شرکت‌های سطح یک کشور و اغلب در تهران هستند، هیچگاه از رصد و بررسی منتورها و متخصصین در سایر شهرهای ایران نیز غافل نبوده و از همکاری با هر فرد متخصص و دغدغه‌مند در این زمینه استقبال می‌کند. در این زمینه نیز دیموندلب آمادگی همکاری با هر منتور و متخصص در زمینه‌های موضوعی بیان شده فوق را فارغ از شهر و محل زندگی این عزیزان دارد.

از سوی دیگر؛ در کنار تیم اجرایی حرفه‌ای و مدرسین و منتورهای متخصص، یکی از مهمترین نقاط قوت دیموندلب گروهی خبره از نویسندگان و ویراستاران محتواست که از سراسر ایران بسته به تخصص و دانش خود در زمینه تولید و ارائه محتواهای ارزشمند، دیموندلب را همراهی می‌کنند. ای افراد نه تنها دانش، تجربه و تحصیلات تخصصی در زمینه کارآفرینی، مدیریت کسب و کار و… دارند بلکه در زمینه نگارش و تدوین محتوای این حوزه نیز، از فیلترهای سختگیرانه عبور کرده و آموزش‌های حرفه‌ای در این زمینه دریافت نموده‌اند.

 

در پایان بار دیگر تأکید می‌کنیم؛ دیموندلب آمادگی خود را برای همکاری در زمینه ارائه خدمات آموزشی و بهبود زیرساخت‌های دانشی-تجربی اکوسیستم کارآفرینی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده و حاضر به همراهی با تمامی افراد، سازمان‌ها و مجموعه‌ها در این زمینه می‌باشد.

 

منبع: شنبه

 

 

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved