دیموندلب؛ پلتفرمی برای ارتباط آسان با منتورها

دیموندلب، پلتفرمی برای ارتباط آسان با منتورها
نویسنده: مدیر سایت ۰۲ خرداد ۱۴۰۰

 

دیموندلب در ابتدا کار خود را به عنوان زیرمجموعه‌ای از دپارتمان آموزش دیموند آغاز نمود و در ابتدای راه دوره‌هایی را جهت آماده‌سازی افراد برای راه‌اندازی استارتاپ و ورود به بازار کار برگزار کرد. این دوره‌ها با همکاری شرکت‌هایی نظیر؛ یکتانت، تپسی، دیجی‌نکست، علی‌بابا و … برگزار شد.

علاوه بر خدمات آموزش حضوری؛ این مجموعه درحال تدوین اولین پلتفرم جامع آموزش کارآفرینی در حوزه‌های تخصصی مبانی کارآفرینی، راه‌اندازی استارتاپ، حقوق استارتاپ، مبانی مالی، توسعه فردی، تیم و کار تیمی، جذب سرمایه و مهارت‌های تکمیلی می‌باشد.

در این پلتفرم، بنا به رسالت آموزشی دیموندلب، درسنامه‌های کاملاً رایگان در هر یک از موضوعات بیان شده در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته و گام به گام مراحل طراحی و پیاده‌سازی یک استارتاپ به صورت رایگان معرفی و آموزش داده خواهد شد.

اجرای شتابدهی آنلاین دیموند در دیموندلب

دوره اول شتابدهی آنلاین دیموند در دی‌ماه 1399 آغاز کرد، تمام آموزش‌های خود را از طریق پلتفرم دیموندلب(دپارتمان آموزش دیموند)، کاملا آنلاین و به صورت دوره‌های آموزشی در هشت دسته موضوعی؛ مبانی کارآفرینی، راه‌اندازی استارتاپ، حقوق استارتاپ، مبانی مالی، توسعه فردی، تیم و کار تیمی، جذب سرمایه و مهارت‌های تکمیلی انجام شد.

استاندارد آموزشی دیموندلب

ارزش اصلی دیموندلب بیش از 160 سرفصل آموزشی مدون در 8 دسته‌‌بندی کلی است. سرفصل‌هایی که هر یک دارای طرح درسی مشخص و منظم بوده و به استانداردسازی آموزش کارآ،رینی کمک خواهند کرد.

 1. مبانی کارآفرینی
 2. راه‌اندازی استارتاپ
 3. حقوق استارتاپ‌ها
 4. مبانی مالی
 5. توسعه فردی
 6. تیم و کار تیمی
 7. جذب سرمایه
 8. مهارت تکمیلی

محصولات دیموندلب

در دیموندلب تلاش بر این است که به مرور در تمامی دسته‌ها‌ی هشت‌گانه استاندارد بیان شده به ارائه محصولات چهار گانه زیر بپردازیم:

 1. درسنامه‌های طبقه‌بندی شده.
 2. دوره‌ها ویدپویی آنلاین.
 3. وبینار آموزشی.
 4. منتورشیپ آنلاین.

مسیر پیش روی دیموندلب

 • شکل‌گیری اولین مرجع آموزش کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ فارسی زبان.
 • کمک به تصفیه فضای اکوسیستم از آموزش‌های آغیراستاندارد و منتورنماهای گمراه‌کننده.
 • ارائه خدمات حرفه‌‌ای آموزش به شتابدهنده‌ها، مراکز رشد و نوآوری و سایر سازمان‌های کشور.

دیموندلب؛ ارتباط آسان با منتور

دیموندلب پلتفرم منتورشیپ را برای کسب‌و‌کارها راه‌اندازی کرده که در آن منتورهای متخصص اکوسیستم را به بیزینس‌ها و استارتاپ‌ها متصل می‌کند. با این که مدت زیادی از راه‌اندازی این پلتفرم در دیموندلب نگذشته، استقبال قابل توجهی از این بخش به وجود آمده است.

این استقبال، مدیران شتابدهنده دیموند را آگاه کرد که تمرکز ویژه‌ای روی منتورشیپ بگذارند؛ چرا که نیاز عمیق اکوسیستم به دریافت چنین خدمتی به شدت آشکار است. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود دیموندلب به زودی به خانه منتورشیپ اکوسیستم تبدیل شود.

 

خدمت منتورشیپ در دیموندلب و لزوم نیاز آن در استارتاپ‌ها

در تجارت، مرز بین موفقیت و شکست بسیار باریک است. بنابراین خوب است کسب‌وکارهای تازه‌کار، به ویژه استارتاپ‌ها از همان ابتدای فعالیتشان از مشاوره و منتورشیپ افرادی که تخصص کافی دارند، استفاده کنند و به جای آن‌که خودشان همه راه را به تنهایی جلو بروند از اشخاصی که سابقه مرتبط دارند و به عنوان منتور و مشاور کسب‌وکارها فعالیت می‌کنند، نکات لازم را بیاموزند.

این روزها صدها جوان در حال ورود به اکوسیستم استارتاپی ایران هستند. تب راه‌اندازی استارتاپ به قدری بالاست که تقریبا هر روز اسم یک یا چند استارتاپ جدید که شروع به فعالیت کرده‌اند را از دور و نزدیک می‌شنویم. اما نکته اساسی این است که از این سیل عظیم استارتاپ‌هایی که وارد بازار می‌شوند فقط بخش اندکی از این استارتاپ‌ها در این اکوسیستم باقی می‌مانند و باقی در نهایت از عرصه حضور خارج می‌شوند.

مشکل این است که بیشتر شرکت‌های نوپا توسط مردان و زنان جوان و کم‌تجربه‌ای راه‌اندازی و اداره می‌شوند که با مشکلات دنیای واقعی کسب‌وکارها آشنا نیستند و تا به حال با آنها روبرو نشده‌اند. در واقع یک شرکت چیزهای دیگری بیش از محصولات یا خدمات آن است. حتی شرکت‌های درجه یکی مانند گوگل و فیسبوک هم در راه موفقیت‌شان مدیران حرفه‌ای یا منتورها را برای ادامه روند فعالیت خود به کار گرفتند. در واقع باید گفت اداره یک شرکت به دستانی باتجربه احتیاج دارد، به کسی احتیاج دارد که تمام مسائل و مشکلات را یک‌بار پشت سر گذاشته، فراز و نشیب‌ها را تجربه کرده و بتواند پیش‌بینی کند چه چیزی درست و چه چیزی غلط است.

همه این کارها را منتورهای واقعی می‌توانند برای استارتاپ‌ها انجام دهند. به عبارتی؛ هر شرکت تازه تاسیس باید فردی با تجربه کافی در حوزه فعالیتش را در کنارش داشته باشد، کسی که درک درستی را از سیاست‌ها و مقررات دولت، مسائل مالیاتی، اثرات طولانی مدت ورود به تجارت و توافق‌نامه‌های تجاری و همچنین امور روزمره هر کسب‌وکاری داشته باشد.

به طور کلی، مدیران استارتاپ‌ها باید کاملا به خصوصیات یک منتور خوب آگاه باشند تا بتوانند بهترین منتور را برای دریافت بهترین منتورشیپ انتخاب کنند. به عبارتی؛ پیدا کردن یک منتور خوب مطمئنا مسیر رشد حرفه‌ای و حتی شخصی مدیران استارتاپ‌ها را روشن خواهد کرد. دریافت منتورشیپ می‌تواند یکی از ضروریات اولیه برای شروع یک استارتاپ باشد. دیموندلب امروز آماده ارائه خدمات منتورشیپ آنلاین به کلیه استارتاپ‌های فعال ایرانی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت این مجموعه به آدرس  dmondlab.com مراجعه کنید.

 

چرا منتورشیپ برای استارتاپ‌ها ضروری است؟

بیشتر کارآفرینان، برای اولین بار، قبل از شروع کار خودشان واقعا نمی‌دانستند که سفر کارآفرینی چقدر سخت است. صرف نظر از اینکه چند ساعت در مورد استارتاپ‌ها و به طور کلی کارآفرینی تحقیق کرده‌اید، تا زمانی که خودتان سفر کارآفرینی را تجربه نکنید، تقریبا به اندازه شخصی که این تجربه دست اول را داشته است، نمی‌دانید. از آن‌جایی که منتورها تجربیات ارزشمندی در مورد شکست‌ها دارند. می‌توانند مانع وقوع خیلی از شکست‌هایی شوند که اکثر استارتاپ‌ها با آنها روبرو می‌شوند.

منتورهای اصیل و واقعی به استارتاپ‌ها مشاوره نمی‌دهند تا سود خود را به حداکثر برسانند. وقتی صحبت از کارآفرینی می‌شود، یکی از مهمترین چالش‌ها در مراحل اولیه شرکت، امور مالی آن است. تاسیس یک شرکت و ساختن آن از ابتدا کاری گران و هزینه‌بر است. بنابراین بهتر است به جای گذراندن یک دوره یا شرکت در یک کنفرانس، وبینار یا رویدادی که غالبا برای شما هزینه و زمان زیادی خواهد داشت، به دنبال یک منتور بگردید. با در کنار خود داشتن یک منتور به غیر از صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید تجربه شخصی‌تری را از منتورتان دریافت کنید. منتورهای کاردرست اصولا به دنبال بهتر کردن اکوسیستم‌ها هستند. آنها بهتر از هر کسی، موقعیت بنیانگذار و آنچه بنیانگذاران با آن روبرو می‌شوند را می‌فهمند.

بیشتر منتورهای استارتاپ‌ها افرادی با ارتباطات قوی هستند. آنها بخشی از صنعت، حوزه یا جامعه خود بوده‌اند و شبکه وسیعی از مردم را در کنار خود جمع کرده‌اند که می‌توانند برای هر کارآفرینی ارزش زیادی داشته باشند. علاوه بر این، منتورها معمولا با سایر کارآفرینان در اکوسیستم ارتباط برقرار می‌کنند. اساسا یک منتور خوب سعی نمی‌کند به سوالی که شما مطرح می‌کنید و با تجربه شخصی او همخوانی ندارد پاسخ دهد. بلکه آنها افرادی را در شبکه گسترده خود پیدا خواهند کرد که قادر به ارائه دانش مورد نظر شما باشند. به این ترتیب شما با داشتن یک منتور نه تنها شبکه ارتباطات شخصی و حرفه‌ای خود را رشد می‌دهید، بلکه برای ارائه خدمات هم راهنمایی دریافت می‌کنید تا در مراحل بعدی رشد موفق باشید.

همانطور که قبلا گفته شد، ایجاد یک شرکت از ابتدا بسیار چالش‌برانگیز است. بنابراین برای کاری مثل راه‌اندازی یک استارتاپ که احتمال شکست بالایی دارد، زمان، هزینه، تلاش و تعهد زیادی هم لازم است. یک منتور خوب می‌تواند به شما در کسب اطمینان از واقع‌بین بودن و مسئولیت‌پذیری و عملکردتان ارزش زیادی داشته باشد و به تشخیص آمادگی شما کمک کند. به عنوان مثال، وقتی استارتاپ شما برای گام بعدی آماده نیست یا ایده شما به اندازه کافی خوب توسعه نیافته است یا راه حل شما هیچ مشکل واقعی را حل نمی‌کند یا حتی مناسب بازار نیست؛ این فقط منتور است که با ارائه یک منتورشیپ مناسب اینها را تشخیص می‌دهد و سعی در برطرف کردن آنها می‌کند. نکته مهم دیگر این است که منتورها، از دید یک فرد خارج از شرکت به شرکت شما نگاه می‌کنند بنابراین موضوعات و نکاتی را می‌بینند که از دید شما پنهان مانده‌اند.

 

مربی یا منتور کیست؟

قبل از اینکه بیشتر به این موضوع بپردازیم که چرا گرفتن راهنمایی یا منتورشیپ برای استارتاپ‌ها بسیار مهم و لازم است، بهتر است ابتدا بدانیم مربی یا منتور کیست؟

دیکشنری آنلاین مریام وبستر، منتور را به عنوان یک مشاور یا راهنمای معتمد تعریف می‌کند و برخی منابع هم بیان می‌کنند که یک منتور کسی است که از روی حسن نیت، به کسب‌وکارها مشاوره عمومی می‌دهد. یک مربی یا منتور ویژگی‌های خاصی را در خود دارد که به طور خاص به کمک بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها می‌آید.

منتورهای استارتاپ‌ها اشخاصی هستند که از تجربیات و دانش خاصی برخوردارند. منتورها افرادی هستند که در گذشته بسیاری از شکست‌ها و موفقیت‌ها را در زندگی حرفه‌ای خود تجربه کرده‌اند و می‌توانند تجربیات و دانش خود را با کارآفرینانی که بدون‌شک به این اطلاعات نیاز دارند به اشتراک بگذارند.

از همه مهم‌تر این است که منتورها واقعا به دنبال موفقیت شما هستند چون اساسا آنها خودشان قبلا موفقیت و رضایت شخصی را پیدا کرده‌اند همیشه احساس می‌کنند وقت آن است که آموخته‌ها و تجربه‌های خود را به دیگران منتقل کنند.

تیمی به وسعت ایران در دیموندلب

دیموندلب تیمی با تجربه و حرفه‌ای از دل اکوسیستم کارآفرینی ایران است که با تلفیق تجربه شتابدهنده دیموند با نوآوری و خلاقیت نیروهای جوان و با انگیزه توانسته ‌است گامی هرچند کوچک در راستای اعتلای دانش کارآفرینی کشور عزیزمان ایران بردارد. امروز در دیموندلب بخش‌های مختلف نظیر؛ آموزش، تولید محتوا، روابط عمومی و … همه با یک هدف واحد در زمینه پیاده‌سازی آرمان عدالت آموزش کارآفرینی در کشور فعالیت می‌کنند.

همکاری دیموندلب با دیگر شتابدهنده‌ها

دیموندلب این آمادگی را دارد تا با دیگر شتابدهنده‌ها هم همکاری کند. شتابدهنده‌ها می‌توانند از پتانسیل پرقدرت دیموندلب برای ارتقای بخش آموزش تخصصی شتابدهی‌شان استفاده کنند.

به گفته مدیرعامل مجموعه دیموندلب، برنامه‌های ویژه‌ای برای همکاری با دیگر شتابدهنده‌ها تدارک دیده‌اند که بتوانند آموزش اصولی و به روز جهان را در اختیار استارتاپ‌ها قرار دهند. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع به:

آدرس وب‌سایت  dmondlab.com

اینستاگرام dmondlab

مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved