بایدها و نبایدهای نام گذاری استارتاپ ها!

چهار سناریو از ‎زمان آغاز به‌کار استارتاپ‎
نویسنده: مدیر سایت ۱۶ دی ۱۳۹۶

گسترش شبکه های ارتباطی، نحوه ارتباط افراد با هم را عوض کرده و به تبع آن، نام گذاری ابزار آن هم متفاوت خواهد بود. اهمیت نام گذاری استارتاپ ها در عصر جدید افزایش یافته چون علاوه بر نام شرکت، معمولاً آدرس وب سایت آن نیز هست و به آن نام شناخته می شود. 

5 قانون برای نام گذاری استارتاپتان در فضای مجازی INC.COM

1- آدرس وبسایت کوتاه باشد: اسم شرکت شما معمولاً آدرس URL شما خواهد بود برای همین حتماً باید آن را کوتاه انتخاب کنید. محققان این زمینه به این نتیجه رسیدند که تعداد حروف آن بهتر است 7 یا کمتر باشد و اگر نام دامنه به 10 حرف برسد، بازدید کنندگان وبسایت 7 درصد کاهش خواهند یافت. به عبارت دیگر، به ازای هر حرفی که به 7 کارکتر دامنه افزوده شود، 2 درصد بازدید کنندگان وبسایت کم خواهند شد.

2- مزایا و معایب نام های مبهم و گنگ: اهمیت نام گذاری، شرکت ها را به سمتی می برد که نام کوتاه و به یاد ماندنی برای خود انتخاب کنند. حتی اگر این نام ساختگی، بی معنی و بی ربط باشد. (به طور مثال اسپاتیفای و آمازون). اما این روند گاهی باعث می شود تا مجبور شوید هزینه زیادی صرف کنید تا فعالیت اصلی شرکتتان را به مردم توضیح دهید. بهترین راه و البته سخت ترین آن، انتخاب اسمی است که هم به یاد ماندنی باشد و هم توضیح دهنده فعالیتتان. (مثال Diapers.com)

3- فکری هم برای “سیری” کنید: با رواج سیستم های کنترل صوتی موبایل ها مثل سیری (Siri)، تلفظ آسان اسامی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. بهتر است نام شرکت همانطور که تلفظ می شود، نوشته شود تا باعث اشتباه کنترل کننده های صوتی نشود.

4- صفحه کوچک موبایل ها را در نظر بگیرید: کاربران امروزی می خواهند با یک نگاه به صفحه موبایلشان، متوجه شوند شما دقیقاً چه کاری می کنید و بخش زیادی از این توضیح را نام شما و طرز نوشتن آن می دهد که به آن “روانشناسی ادراکی” می گویند.

5- زیاد در نام گذاری گیر نکنید: درست است که نام گذاری یک استارتاپ بسیار اهمیت دارد ولی اهمیت آن کمتر از تولید یک محصول خوب است. حتی برخی کارشناسان بازاریابی معتقدند که نام و لوگو

اهمیت زیادی ندارد و آنچه که باعث شهرت شما می شود مطلوبیت حاصل از مصرف محصولتان و کیفیت آن است.

 

 

نبایدهای نام گذاری استارتاپ ها INC.COM

  • هیچ گاه از Name Generatorها استفاده نکنید چون کامپیوترها ادراک زبان شناسی ندارند.
  • برای نام گذاری “رای گیری” نکنید. این یک فرایند دموکراتیک نیست چون مردمی که رای می دهند دانش تجاری و زبان شناسی ندارند.
  • ترجیحات خود را با ترجیحات مصرف کننده اشتباه نگیرید. ممکن است شما سس مایونز دوست نداشته باشید ولی نمی توانید نام نامناسبی روی آن بگذارید.
  • مالکیت معنوی را نادیده نگیرید! قبل از انتخاب اسم، آدرس های دامنه و اسامی تجاری مشابه خودتان را کنترل کنید و همچنین نام مورد نظر خودتان را در گوگل سرچ کنید تا ببینید چه چیزهایی را برایتان پیدا می کند.
  • از نام های کلی بپرهیزید. نباید یک اسم عمومی، کلی و عادی برای شرکتتان انتخاب کنید، بلکه باید یک اسم به یاد ماندنی و غیرعادی باشد.

 

 

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved