ثروتمند ترین مرد دنیا کشاورز می شود!

ثروتمند ترین مرد دنیا کشاورز می شود!
نویسنده: مدیر سایت ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

ثروتموندترین مرد دنیا «جف بزوس»، مدیر سایت آمازون به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی اقدام به احداث یک مزرعه پرورش سبزی و میوه کرده که محصولات آن تنها زیر نور LED و بدون بهره بردن از خاک پرورش می‌یابند. جف بزوس مالک آمازون و شرکت بلو اوریجین به‌زودی دومین مزرعه به این سبک موسوم به «پلنتی» (Plenty) را نیز احداث خواهد کرد که با پرورش میوه و سبزیجات ارگانیک و بدون استفاده از خاک، توانایی تولید محصول سالانه برای ۱۸۰ هزار نفر را دارد. در این مزرعه عجیب از شیوه جدید کشاورزی عمودی استفاده شده است.

این مزرعه با مساحت حدود ۳۲ هزار متر مربع در شهر کنت منطقه سیاتل واقع خواهد بود. این شرکت که محصولات خود را زیر نور LED و بدون خاک پرورش می‌دهد، امیدوار است محصولات خود را هم‌قیمت با محصولات سنتی به فروش برساند.برنامه‌ریزی زیادی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی با بهینه‌سازی و اتوماتیک کردن فرآیندهای پرورش محصول تا حد امکان، در حال انجام است.پس از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در تابستان امسال که بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تاریخ در زمینه فناوری کشاورزی بود و احداث اولین مزرعه از این دست در کالیفرنیا، اکنون کشاورزی عمودی در حال گسترش است. «مت بارنارد» مدیرعامل این شرکت گفته است این شرکت به‌زودی دومین مزرعه خود را در منطقه سیاتل احداث می‌کند.

براساس گزارش USDA، این مزرعه انبوه با حدود ۳۲ هزار متر مربع در کنت واقع در سیاتل واشنگتن، سالانه بیش از ۲ هزار تن سبزیجات پرورش می‌دهد که نیاز حدود ۱۸۳ هزار آمریکایی را تامین می‌کند. مزرعه جدید به‌طور رسمی از بهار ۲۰۱۸ شروع به تولید خواهد کرد.«پلنتی» به جای پرورش محصولات به روش رایج در مزرعه و فضای بیرون، محصولات خود را در برج‌های درخشنده و روشن با چراغ‌های LED و ارتفاع ۶ متری در مرکز توزیع الکترونیک سابق در سان‌فرانسیسکو جنوبی پرورش می‌دهد. برج‌ها به خاک، آفت‌کش‌ها یا حتی نور طبیعی خورشید نیاز ندارند. این روش، کشاورزی عمودی داخلی نامیده می‌شود که یک نوع کشاورزی است که در آن محصولات در سینی‌ها یا ماژول‌های قلاب شده در یک محیط تحت کنترل رشد می‌کند.این فرآیند اجازه می‌دهد تا نوع خاصی از محصولات در طول سال در فضاهای کوچک رشد کنند. مساحت مزرعه جدید این شرکت تقریبا دو برابر مزرعه کالیفرنیا خواهد بود.

این شرکت همچنین یک تاسیسات غیرتولیدی کوچک در وایومینگ دارد که پروسه‌های مختلف رشد را برای بیش از ۳۰۰نوع محصول مورد آزمایش قرار داده است.مزرعه جدید ثروتموندترین مرد دنیا ،واقع در سیاتل ابتدا سبزی‌ها و گیاهان را پرورش خواهد داد اما بعدها به پرورش میوه‌هایی از جمله توت فرنگی، گوجه فرنگی و هندوانه گسترش خواهد یافت. بارنارد اشاره کرد که «پلنتی» اوایل سال جاری گواهینامه ارگانیک را اخذ کرد و در سال ۲۰۱۸ تولید خود را آغاز خواهد کرد. اگرچه این شرکت نحوه دقیق توزیع محصولات را اعلام نکرد اما بارنارد گفت که تحویل در محل ممکن است یکی از گزینه‌ها باشد.بارنارد افزود: این شرکت با سرمایه‌گذاری جدید در نظر دارد مزارع بیشتری را در سراسر جهان بسازد. این تیم در نهایت قصد دارد هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد به طوری که بتوان محصولات را با قیمت میوه‌ها و سبزیجات سنتی به فروش رساند.وی افزود: پلنتی در حال کار برای دستیابی به این هدف است که با بهینه‌سازی فرآیندهای پرورش محصول را تا حد ممکن خودکار کند. به‌عنوان مثال، شرکت با استفاده از روبات‌های کوچک به نام «شلپرز» (Schleppers) عملیات پیوند نهال را انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved