سخنرانی موفق – تحلیل تدکس های پر بازدید.

سخنرانی موفق – تحلیل تدکس های پر بازدید.
نویسنده: مدیر سایت ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

پر تکرارترین کلمه در پربازدیدترین تدتاک ها

در وبسایت تد، 25 مورد از پر بازدیدترین سخنرانی ها در قالب یک پادکست 7 ساعته، قابل دسترس است. تبدیل این محتوا به متن، شامل 70 هزار کلمه و تقریباً به اندازه یک کتاب 200 صفحه ای است. این 25 تدتاک ها در موضوعات کاملاً متفاوت، 679 میلیون بازدید داشتند. چه چیزی در این محتوا مشترک است که آن ها را به پربازدیدترین سخنرانی ها تبدیل کرده است؟

در این تحقیق، با استفاده از یک سرویس ابری تحلیل کلمات، پرتکرارترین کلمه استخراج شد.

  • خنده

هیچ یک از ما زمان کافی برای خواندن و تماشای تمام آنچه که میخواهیم، نداریم. آیا راه حل نوآورانه ای برای خلاصه کردن، آنالیز کردن و مطالعه کردن محتوایی که می خواهیم وجود دارد؟

در ادامه این تحقیق، متن کامل گزارش سالانه سهامداران جف بزوس نیز تحلیل شد که در 44 هزار کلمه آن، پر تکرارترین کلمه، مشتری بوده که 443 بار تکرار شده است. در همین گزارش از کلمه رقبا فقط 28 بار استفاده شده که این نشان می دهد جف بزوس تمرکز بسیار بیشتری بر مشتریان خود دارد تا فعالیت رقبا.

آیا برای سخنرانی های تدکس هم کلمه ساده ای پیدا می شود که در آن مفهوم گسترده تری نهفته باشد؟ کلمه  خنده

عجیب تر از تعداد دفعات تکرار “خنده” این است که هیچ یک از سخنرانان این کلمه را بر زبان نیاورده اند. بلکه هر بار شنوندگان میخندیدند، در تحلیل کلمات در پرانتز کلمه خنده نوشته می شد. شاید این حجم زیاد خنده در سخنرانی های تدکس غیرعادی باشد ولی نکته جای دیگری است.

  • تشویق

تدکس های زیادی سرگرم کننده و جالب بودند ولی به هیچ عنوان خنده دار نبودند. عموماً تعداد تکرار کلمه خنده در تحلیل متن، با میزان تعامل شنوندگان با گوینده، رابطه مستقیم دارند. این تعامل می تواند به صورت تشویق، تایید و حتی مخالفت با گوینده باشد که با عنوان “تشویق” با تکرار 95 بار در تحلیل متن وارد شده اند. با تلفیق این دو کلمه، به آمار 1.2 واکنش شنونده در دقیقه می رسیم.

روش بعدی جلب توجه شنونده، سوال پرسیدن توسط سخنران است. پس در بخش بعدی تحلیل، تعداد علامت سوال ها تحلیل شد. 579 علامت سوال در متن نشان داد که 15 درصد از جملات، ارائه دهنده اطلاعات به شنونده نبودند بلکه با عناوین پرسشی، سعی داشتند شنونده را درگیر نگه دارند.

  • درگیر کردن شنونده

نام گذاری این سخنرانی های موفق با عنوان تد تاک، نام بی مسمایی است. اینها درواقع مکالمات جهت دهی شده ای هستند که در آن، سخنران دائماً به شنونده جهت دهی می کند و آن ها را درگیر نگه می دارد.

طبق آماری که از این تحقق به دست آمده است، سوال پرسیدن و درگیر کردن شنونده هر 21 ثانیه اتفاق می افتد و فرقی نمی کند که موضوع سخنرانی چه باشد. دفعه بعدی که خواستید سخنرانی یا ارائه ای داشته باشید، بیشتر از اطلاعات دادن به شنوندگان، روی ایجاد ارتباط و Engagement تمرکز کنید چون هرکسی می تواند سخنرانی انجام دهد ولی اینکه چقدر این سخنرانی موفق و تاثیرگذار باشد، بستگی به انگیجمنت شما با شنونده دارد.

منبع: inc.com

 

 

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved