پیشرفت پزشکی از راه دور در آسیا!

پیشرفت پزشکی از راه دور در آسیا!
نویسنده: مدیر سایت ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

افرادی که در یکی از دو قاره آمریکا و یا اروپا زندگی می‌کنند به احتمال زیاد تا کنون تجربه استفاده از خدمات پزشکی از راه دور (Telehealth) را داشته اند.

این روش ارائه خدمات درمانی به طور گسترده در حال توسعه بوده و در حال حاضر در حال ورود به سایر کشورها از جمله کشورهای آسیایی می‌باشد.

با توجه به تحلیل انجام شده توسط Frost & Sullivan ، در سال 2015 بازار TeleHealth در آسیا و اقیانوسیه در حدود 1.02  میلیارد دلار بوده و پیش بینی می‌شود با نرخ رشد سالیانه 12 درصد در سال 2020 به عدد 1.79 میلیارد دلار برسد.

به طور کلی می‌توان TeleHealth  را شامل سه دسته خدمات مختلف دانست:

1- جمع آوری و ذخیره سازی اطلاعات درمانی به طوری که در صورت نیاز به راحتی در دسترس متخصصان پزشکی قرار گیرد.

2- نظارت شخصی(Self-Monitoring) که به پزشکان و یا سایر کارکنان بخش پزشکی اجازه دسترسی به اطلاعات پزشکی لحظه‌ای بیمار از راه دور را خواهد داد.

3- خدمات مراقبتی آنلاین، مانند مشاوره های پزشکی تلفنی و یا ویدئویی که به پزشک اجازه بررسی وضعیت بیمار و یا تجویز دارو بدون نیاز به حضور بیمار در مراکز بهداشتی و کلینیک ها را می‌دهد.

خدمات پزشکی از راه دور با هدف جایگزینی کامل کلینیک ها و کادر پزشکی ایجاد نشده اند بلکه هدف اصلی آن‌ها از بین بردن موانعی نظیر بعد مسافت، کمبود زمان، مشکلات زبانی و فرهنگی و همچنین کمبود منابع خدمات درمانی می‌باشد.

پشتیبانی از جوامع دورافتاده با استفاده از خدمات پزشکی آنلاین

طبق پیش بینی های سازمان جهانی بهداشت، در سال 2035 جهان ما با کمبود 12.9 میلیون نیروی ارائه دهنده خدمات پزشکی مواجه خواهد شد که گسترش خدمات TeleHealth می‌تواند تا حدی به پر کردن این خلاء کمک نماید. به همین دلیل پیش بینی می‌شود خدمات پزشکی از راه دور در آسیا، خاورمیانه و آفریقا؛ که خدمات پزشکی در اغلب مناطق دور افتاده وجود نداشته و یا از کیفیت پایینی برخوردار است اهمیت دو چندان پیدا کند.

خدمات مراقبتی برای سالمندان

یکی دیگر از مزایا مهم TeleHealth تاثیر آن بر مدیریت مراقبت های درمانی سالمندان است. این دسته از افراد جامعه دارای نیازهای مراقبتی پیچیده‌تری بوده و در عین حال تمایل به زندگی مستقل و بدون استرس دارند. استفاده از ابزارهای پزشکی از راه دور می‌تواند روش بسیار مناسبی برای بهبود دسترسی و کیفیت خدمات مراقبتی این قشر جامعه شده و تا حد قابل قبولی از فشار وارده به خانواده ها و افراد سالمند در زمینه خدمات مراقبتی بکاهد.

 

منبع: http://bit.ly/telehealth-asia

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved