10 روند اصلی شهر هوشمند در سال 2019

١٠ روند اصلی شهر هوشمند در سال ٢٠١٩
نویسنده: مدیر سایت ۲۴ فروردین ۱۳۹۸

اینکه در یک شهر کوچک زندگی می‎کنید با در شهری بزرگ، تبدیل شدن به یک جامعه هوشمند در یک قدمی شماست. مهمترین روند اصلی شهر هوشمند که در سال جدید شاهد آن خواهیم بود عبارتند از:

1- نه دیگر فقط برای شهرهای بزرگ

جنبش شهرهای هوشمند شاهد یک تغییر از تمرکز برروی شهرهای بزرگ به جوامع با ابعاد مختلف خواهد بود. این تغییر به دو شیوه متمایز در فرهنگ ما ایجاد می‏گردد. اول، پذیرش فناوری تکنولوژی اینترنت اشیا و وای فای، حتی در مناطق روستایی است و دوم پذیرش مفهوم شهر هوشمند به عنوان یک بخش عملی و یکپارچه در فرآیند برنامه‏ریزی شهرهاست.

2- ظهور رویکردهای انسان محور

در این سال ما شاهد رشد این آگاهی هستیم که شهر هوشمند چیزی بیشتر از تکنولوژی است. در سال 2019 شاهد این خواهیم بود که شهرهای هوشمند بیشتر انسانی و انعطاف‎پذیر هستند. هدف این است که زندگی ساکنین شهرهای هوشمند امن، سالم و معنی‎دار باشد و ساکنین جوامع هوشمند از لحاظ جسمی، روحی و اقتصادی رو به پیشرفت باشند.

3- فرآیندهای قابل درک بیشتر

به‏منظور درک بهتر چشم‎انداز و تکنولوژی‎های جنبش شهرهای هوشمند، ما شاهد حرکت به سمت استفاده از تکنولوژی‎های جدید نظیر یادگیری ماشین برای جمع‏آوری و تحلیل داده‎های جامعه خواهیم بود.

 4- حرکت از هزینه‎های سرمایه‎ای به‏سوی هزینه‎های عملیاتی

در سال 2019 شاهد این خواهیم بود که جوامع، پروژه‎های شهر هوشمند خود به جای معرفی درج در بودجه‎های سرمایه‏ایی، به تدریج وارد بودجه‎های عملیاتی خود می‎نمایند.

5- همکاری در حرکت به‏سوی شهر هوشمند

ازآنجایی که اینترنت اشیا دستگاه‏های زیادی را به‏یکدیگر مرتبط خواهد کرد، نیاز روز افزونی برای همکاری و سازگاری میان ابزارها و پلتفرم‎ها، در شهر هوشمند وجود خواهد داشت در واقع شهر هوشمند بستری با ترکیبی از دستگاه‎ها با رنگ‎ها، اشکال و اندازه‎های مختلف خواهد بود.

6- افزایش مشارکت شهروندان

یک جریان رو به رشد و فزاینده در جوامع به سمت دخیل کردن شهروندان در کنترل و تصمیم‎سازی وجود دارد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، به عنوان یکی از بخش‎های کلیدی این فرآیند، زیرساخت هوشمندی را در جهت ارائه ابزارهای همکاری و همفکری همزمان میان مدیران شهری و شهروندان فراهم خواهند کرد.

7- تمرکززادیی از مراکز کنترل

رهبران شهرهای هوشمند به دنبال غیرمتمرکز کردن مراکز داده، تکنولوژی و تصمیم‎گیری در جهت رویکرد انسان محور برای ارائه خدمات به شهروندان هستند. با نزدیک‎تر شدن مراکز تصمیم‎کیری، به ‎مکانی که دقیقا نیاز به اقدام وجود دارد، نیازها و پاسخ‎ها بسیار دقیق خواهد شد و به حفظ و تقویت ویژگی‎های منحصر به‏فرد اجتماعی و فرهنگی جوامع کمک خواهد کرد.

8- افزایش شفافیت دولت‎ها

جوامع هوشمند همچنان به حرکت خود به سمت شفافیت به کمک تکنولوژی به منظور بهبود همکاری همزمان با افراد جامعه تا سطوح فردی ادامه می‎دهند. با استفاده از ابزارهای به اشتراک‎گذاری داده‎ها، دولت‎های محلی می توانند شهروندان برای مشارکت در فرآیندهای تصمیم‏گیری دعوت نمایند، حضور در جلسات مجازی شفافیت را افزایش داده و به کارمندان دولت‎های محلی اجازه می‎دهد با شهروندان در هر زمان و هرمکان که نیاز شهروندان وجود داشت، در تعامل باشند.

9- تمرکز بیشتر بر روی ایجاد درآمد

در سال 2019، شهر هوشمند به معنای فرصتی برای مدیریت دقیق منابع مالی و فرصت‎های ایجاد درآمد است. این شامل ادغام فضاهای عمومی و خصوصی (و پلتفرم‎های مورد استفاده آنها) به منظور خلق و ایجاد محدود فعالیت‎های فیزیکی و مجازی است و همچنین شامل همکاری دولت‎ها محلی در کسب و کارهای محلی، خرده‎فروشی، گردشگری و تفریح و …

10- استفاده از تکنولوژی‎ کم هزینه اینترنت اشیا برای افزایش امنیت عمومی فضا

از آنجایی که تکنولوژی وای فای و انیترنت اشیا در سراسر جهان مشترک و مقرون به صرفه هستند، شهرها می‏توانند با استفاده از یک شبکه گسترده از سنسورها و دوربین‎ها، برای بهبود ایمنی و زمان پاسخگویی به اتفاقات تلاش نمایند.

 

روند اصلی شهر هوشمند:

https://blogs.cisco.com/government/top-10-smart-city-trends-for-2019

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved