10 روند اصلی شهر هوشمند در سال 2019

١٠ روند اصلی شهر هوشمند در سال ٢٠١٩
نویسنده: مدیر سایت ۲۴ فروردین ۱۳۹۸

اینکه در یک شهر کوچک زندگی می‎کنید با در شهری بزرگ، تبدیل شدن به یک جامعه هوشمند در یک قدمی شماست. مهمترین روندهایی که در سال جدید شاهد آن خواهیم بود عبارتند از:

1- نه دیگر فقط برای شهرهای بزرگ: جنبش شهرهای هوشمند شاهد یک تغییر از تمرکز برروی شهرهای بزرگ به جوامع با ابعاد مختلف خواهد بود. این تغییر به دو شیوه متمایز در فرهنگ ما ایجاد می‏گردد. اول، پذیرش فناوری تکنولوژی اینترنت اشیا و وای فای، حتی در مناطق روستایی است و دوم پذیرش مفهوم شهر هوشمند به عنوان یک بخش عملی و یکپارچه در فرآیند برنامه‏ریزی شهرهاست.

2- ظهور رویکردهای انسان محور: در این سال ما شاهد رشد این آگاهی هستیم که شهر هوشمند چیزی بیشتر از تکنولوژی است. در سال 2019 شاهد این خواهیم بود که شهرهای هوشمند بیشتر انسانی و انعطاف‎پذیر هستند. هدف این است که زندگی ساکنین شهرهای هوشمند امن، سالم و معنی‎دار باشد و ساکنین جوامع هوشمند از لحاظ جسمی، روحی و اقتصادی رو به پیشرفت باشند.

3- فرآیندهای قابل درک بیشتر: به‏منظور درک بهتر چشم‎انداز و تکنولوژی‎های جنبش شهرهای هوشمند، ما شاهد حرکت به سمت استفاده از تکنولوژی‎های جدید نظیر یادگیری ماشین برای جمع‏آوری و تحلیل داده‎های جامعه خواهیم بود.

 4- حرکت از هزینه‎های سرمایه‎ای به‏سوی هزینه‎های عملیاتی: در سال 2019 شاهد این خواهیم بود که جوامع، پروژه‎های شهر هوشمند خود به جای معرفی درج در بودجه‎های سرمایه‏ایی، به تدریج وارد بودجه‎های عملیاتی خود می‎نمایند.

5- همکاری در حرکت به‏سوی شهر هوشمند: ازآنجایی که اینترنت اشیا دستگاه‏های زیادی را به‏یکدیگر مرتبط خواهد کرد، نیاز روز افزونی برای همکاری و سازگاری میان ابزارها و پلتفرم‎ها، در شهر هوشمند وجود خواهد داشت در واقع شهر هوشمند بستری با ترکیبی از دستگاه‎ها با رنگ‎ها، اشکال و اندازه‎های مختلف خواهد بود.

6- افزایش مشارکت شهروندان: یک جریان رو به رشد و فزاینده در جوامع به سمت دخیل کردن شهروندان در کنترل و تصمیم‎سازی وجود دارد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، به عنوان یکی از بخش‎های کلیدی این فرآیند، زیرساخت هوشمندی را در جهت ارائه ابزارهای همکاری و همفکری همزمان میان مدیران شهری و شهروندان فراهم خواهند کرد.

7- تمرکززادیی از مراکز کنترل: رهبران شهرهای هوشمند به دنبال غیرمتمرکز کردن مراکز داده، تکنولوژی و تصمیم‎گیری در جهت رویکرد انسان محور برای ارائه خدمات به شهروندان هستند. با نزدیک‎تر شدن مراکز تصمیم‎کیری، به ‎مکانی که دقیقا نیاز به اقدام وجود دارد، نیازها و پاسخ‎ها بسیار دقیق خواهد شد و به حفظ و تقویت ویژگی‎های منحصر به‏فرد اجتماعی و فرهنگی جوامع کمک خواهد کرد.

8- افزایش شفافیت دولت‎ها: جوامع هوشمند همچنان به حرکت خود به سمت شفافیت به کمک تکنولوژی به منظور بهبود همکاری همزمان با افراد جامعه تا سطوح فردی ادامه می‎دهند. با استفاده از ابزارهای به اشتراک‎گذاری داده‎ها، دولت‎های محلی می توانند شهروندان برای مشارکت در فرآیندهای تصمیم‏گیری دعوت نمایند، حضور در جلسات مجازی شفافیت را افزایش داده و به کارمندان دولت‎های محلی اجازه می‎دهد با شهروندان در هر زمان و هرمکان که نیاز شهروندان وجود داشت، در تعامل باشند.

9- تمرکز بیشتر بر روی ایجاد درآمد: در سال 2019، شهر هوشمند به معنای فرصتی برای مدیریت دقیق منابع مالی و فرصت‎های ایجاد درآمد است. این شامل ادغام فضاهای عمومی و خصوصی (و پلتفرم‎های مورد استفاده آنها) به منظور خلق و ایجاد محدود فعالیت‎های فیزیکی و مجازی است و همچنین شامل همکاری دولت‎ها محلی در کسب و کارهای محلی، خرده‎فروشی، گردشگری و تفریح و …

10- استفاده از تکنولوژی‎ کم هزینه اینترنت اشیا برای افزایش امنیت عمومی فضا: از آنجایی که تکنولوژی وای فای و انیترنت اشیا در سراسر جهان مشترک و مقرون به صرفه هستند، شهرها می‏توانند با استفاده از یک شبکه گسترده از سنسورها و دوربین‎ها، برای بهبود ایمنی و زمان پاسخگویی به اتفاقات تلاش نمایند.

https://blogs.cisco.com/government/top-10-smart-city-trends-for-2019

اشتراک گذاری:
Related news

نظرات کاربران

نظراتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

Copyright © 2019 DMOND Inc. All rights reserved